MS Excel’e Giriş

Bu yazı Excel hakkında sınırlı bilgi sahibi olan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Excel üzerinde çalışma yapabilmemiz için bilmemiz gereken temel bilgileri içermektedir.

1. MS Excel Nedir?

Excel, Microsoft tarafından geliştirilen bir tablolama yazılımıdır. Girilen veriler üzerinde detaylı veri çözümlemelerinin yapılabildiği, kombine grafiklerin oluşturulabildiği, ve en önemlisi Visual Basic for Applications özelliği ile makro programlamaya da izin veren yapısıyla yazılım dünyasında “Spreadsheet” kategorisindeki popülerliği tartışılmazdır. Yine popüler bir ofis yazılım grubu olan MS Office elementleriyle (Word, PowerPoint, One Note, vs) tamamen uyumlu olarak çalışabilmesinin de bu popülerliğe önemli bir katkısı vardır.

2. Temel Kullanıcı Arayüzü Elementleri ve Tanımları

Excel’in bizi karşılama ekranı aşağıdaki gibidir.

excel

Şerit:

Excel penceresinin en üstünde çalışmamız sırasında kullanabileceğimiz birçok elementi bulunduran sekmeler grubudur. Kullanıcının yapmak istediği işlemi daha kolay bulabilmesi için Excel özellikleri burada Ekle, Sayfa Düzeni vs. gibi gruplara ayrılmıştır. Bunların en sık kullanılanları Giriş sekmesinde bir araya toplanmıştır.

ribbon

Hücre:

Excel’de bir çalışma sayfasında veri girilebilen en küçük birime hücre denir. Gerektiğinde birleştirilerek daha büyük hücreler haline getirilebilir.

Satır:

Çalışma sayfasında yatay düzlemde bulunan hücre serisine satır denir. Çalışma sayfasının sol kenarındaki numaralarla ifade edilir.

Sütun:

Çalışma sayfasında dikey düzlemde bulunan hücre serisine sütun denir. Çalışma sayfasının üst kısmındaki harflerle ifade edilir.

Aktif Hücre:

Bir çalışma sayfasında o an seçili halde bulunan hücreye aktif hücre denir. Bu hücrenin kenarlıkları diğer hücrelere göre daha kalın ve belirgindir.

Çalışma Sayfası:

Excel’de işlemlerimizi yaptığımız satır ve sütunlardan oluşan birime çalışma sayfası denir.

Çalışma Kitabı:

Çalışma sayfalarından oluşan tablolar topluluğuna çalışma kitabı denir. Masaüstümüzde bulunan her bir Excel dosyası aslında bir çalışma kitabıdır da diyebiliriz.

3. Temel Excel Formülleri

Excel’deki çalışmamızda gerekli matematiksel veya mantıksal işlemlerimizi yaparken kullanabileceğimiz çok sayıda önceden tanımlı formül bulunmaktadır. Aynı zamanda toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi en temel matematiksel operatörler direkt olarak kullanılarak işlem yapılabilir. Formül veya operatör kullanırken girişimizin başına “=” konur, formül veya hesaplama yazımına sonra devam edilir. Eşittir işareti kullanılmamış girdilerimizdeki operatör ve formüller çalışmayacaktır.

islem

Yukarıda göreceğiniz üzere, + operatörünü A1 hücresinde 2 ile 2’yi toplarken kullandık. Girişimizin öncesinde = kullandık, yapmak istediğimiz işlemi normal matematiksel mantıkta yazarak Excel’in hesaplama özelliğini kullanmış olduk. Formül veya operatörler yazıldıktan sonra ENTER tuşuna basılırsa hücrede sonuç gösterilir. Yazılmış olan formülü görüntülemek için ilgili hücre üzerine tıklandığında, hücrenin içeriğini formül çubuğunda görebiliriz.

Excel arayüzü, arayüz elementlerini ve temel formüllerin çalışma mantığını gördüğümüze göre Excel’le yeterince tanıştık demektir. Excel üzerine detay çalışmaları sitemizdeki makalelerden takip edebilir, veya örnek çalışmaları indirerek üzerinde çalışabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir